życie w Hiszpanii

Jeżeli wybieramy się do Hiszpanii musimy zapoznać się trochę z obyczajami mieszkańców a także sposobem ich bycia, aby nie popełnić żadnego faux pas. Hiszpanie w odróżnieniu od Polaków żyją chwilą – nie przejmują się i nie gonią za czasem, większość odkładają na jutro, dlatego załatwienie coś w urzędach czy bankach, może być dla turystów nie lada wyzwaniem. Ich wadą może być niesłowność lub niepunktualność. Życie codzienne w Hiszpanii nie różni się tak bardzo od naszego – są jednak wyjątki a jednym z nich jest siesta. Trwa od godziny 14 do godziny 17. W tych godzinach wszystkie urzędy, banki, niemalże wszystkie restauracje są pozamykane. Hiszpanie cenią sobie tradycję, tudzież siesta daje im możliwość spożycia obiadu, który jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia wraz z rodziną. Jest to również czas na odpoczynek a także ucieczka przed upałami. Miejscowi, którzy wkroczyli w świat turystyki są bardzo otwarci na przybyłych.

Można pomyśleć, że życie Hiszpan to ciągła zabawa – flamenco, pokazy teatralne, spektakle to nieodłączna część rozrywki, jednakże większość ludzi pracuje tak samo jak indziej. Podejście do ludzi również jest inne jak i nie przywiązywanie uwagi do wielu spraw. Popularne bary tapas – dla nas na pierwszy rzut oka mogą okazać się nieapetyczne oraz niechlujne. Spowodowane jest to zupełnie innym postrzeganiem rzeczywistości. W Hiszpanii tapas, czyli przekąski, oferowane są w specjalnych barach. Zwyczajem jest zrzucanie resztek jedzenia czy serwetek na podłogę, co świadczyć ma o tym, że bar jest dobry. Dla nich nie liczy się wygląd oraz obsługa, lecz smak jedzenia. W tych barach nie usiądziemy również, gdyż nie ma krzeseł. Hiszpanie uwielbiają fiesty, czyli nocne zabawy. Życie towarzyskie zaczyna się tam późno w nocy, gdzie to wiele klubów dopiero zaczynają prawdziwe imprezy. Popularne bitwy na pomidory to część ich rozrywki, jak również corrida, która ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Otwartość Hiszpan na turystów jest widoczna nawet w sklepach, sformułowania takie jak „piękna” są na porządku dziennym, więc nie powinniśmy tego negatywnie odbierać.

Jak wiadomo Hiszpanie to typowi samcy alfa, dlatego też zaczepiają każdą ładną kobietę. Nie są jednak nachalni, więc, gdy zauważą brak zainteresowania z naszej strony odpuszczą. Dla Hiszpan bardzo liczy się tradycja oraz rodzina. Są oni silnie związani ze swoją kulturą, dlatego często zamykają się na inne. W dzisiejszym świecie, gdzie dominuje globalizacja i wpływ innych kultur zachowanie odrębności jest bardzo ważne, pamiętanie o tradycji i korzeniach. Hiszpanie uwielbiają plażowanie, dlatego większość wolnego czasu spędzają na plażach wraz z przyjaciółmi i rodziną, a nocami wychodzą w miasto by celebrować dany dzień.